سه شنبه ۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۱۱
کد مطلب : 5637

چرا نمی‌توانیم در سال جدید بر روی تصمیمات مان بمانیم؟

حدود ۸۰ درصد از مردم بیش از شش هفته به تصمیمات سال نو خود پایبند نیستند. اکثر تصمیمات سال نو شامل تلاش برای سالمتر بودن و سالم‌تر زندگی کردن است. دلایل روان‌شناختی که ما موفق نمی‌شویم عبارتند از: فکر کردن بیش از حد به سختی تصمیم‌گیری‌هایمان و گذاشتن شرط‌های خروج ذهنی.
چرا نمی‌توانیم در سال جدید بر روی تصمیمات مان بمانیم؟
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ۲ فوریت، سال جدید است و اکثر مردم می‌خواهند برگ‌های زرینی را در زندگی خود رقم بزنند. این همان چیزی است که تصمیمات در سال نو دنبال می‌کنند: انجام کار‌هایی برای بهبود زندگی.
به گزارش فرارو به نقل از اینسایدر؛ اما واقعاً انجام دادن کار‌های جدید سخت است. در واقع، طبق یک آمار، ۸۰ درصد از ما تا هفته دوم فروردین شکست خواهیم خورد گرچه تلاشمان برای تغییر، شجاعانه و شایسته تحسین است.
مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ که در مجله Personality and Social Psychology Bulletin منتشر شد، تصمیمات سال نو را مورد بررسی قرار داد و دریافت که ۵۵ درصد از این تصمیمات مربوط به سلامتی است، مانند ورزش بیشتر یا تغذیه سالم تر. حدود ۲۰ درصد این تصمیمات در راستای بهبود مالی و رهایی از بدهی بود.
نکته جالب اینجاست که انجام این تصمیمات در همه سال دشوار است، چه برسد به دوره بعد از تعطیلات.
این مطالعه که توسط Kaitlin Woolley از دانشگاه کرنل و Ayelet Fishbach از دانشگاه شیکاگو هدایت شد، نشان داد که شرکت کنندگان معتقدند که لذت و اهمیت عوامل مهمی در پایبندی به تصمیمات جدید هستند.
در واقع، محققان دریافتند که این تنها عامل لذت است که اهمیت دارد.
به عبارت دیگر، اگر شرکت‌کنندگان از عادات جدید خود پاداش‌های فوری دریافت می‌کردند، به احتمال زیاد به آن‌ها پایبند می‌ماندند.
مطالعه دیگری که در مجله Nature and Science منتشر شده است، به این موضوع پرداخته است که چرا ما در پایبندی به اهداف مرتبط با سلامتی بد هستیم.
این مطالعه نشان می‌دهد که تنها یک پنجم از ما مقدار توصیه شده ورزش را انجام می‌دهیم، با وجود این واقعیت که همیشه به ما گفته می‌شود که چگونه یک سبک زندگی سالم‌تر می‌تواند عمر ما را طولانی کند.
به گفته نویسنده Seppo Iso-Ahola، استاد بخش حرکت شناسی در دانشگاه مریلند، مشکل در نبرد درونی بین انجام کاری که می‌خواهید انجام دهید و آنچه باید انجام دهید نهفته است.
اگر بتوانید فکر نکنید که خوردن سالاد برای شام چقدر وحشتناک خواهد بود، یا بعد از کار به دویدن بروید، ممکن است شانس بیشتری برای انجام آن داشته باشید.
یک کلمه کوچک چیزی است که بسیاری از ما را از دستیابی به اهداف سال جدیدمان باز می‌دارد.
ارین فالکونر، مربی سبک زندگی، در کتاب خود با عنوان "چگونه کار را انجام دهیم" می‌گوید استفاده از کلمه "باید" ایده بدی است، زیرا اغلب با احساس گناه، شرم و "عدم تصمیم" همراه است.
اما همچنین به این معناست که هر چیزی که شما در حال برنامه ریزی هستید یک امکان است، نه یک واقعیت. به عبارت دیگر، شما صرفاً با گفتن اینکه «باید» کاری را انجام دهید، به جای اینکه کاری را «انجام دهید»، بهانه‌ای برای خود می‌آورید؛ بنابراین برای اینکه تمرکز خود را حفظ کنید، از کلمات تعهدآور دوری کنید، سعی کنید خود را نگران تصمیمات سالم خود نکنید و سعی کنید آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که فکر می‌کنید از آن لذت خواهید برد.
اگر کار نکرد، نگران نباشید. سال بعدی هم در کار است.
انتهای پیام/.
https://2foriat.ir/vdcc.1qpa2bqemla82.html
نام شما
آدرس ايميل شما